GAZİANTEP İL MEM ARGE

"Günden Kalan" Projesi Aralık Ayı Değerlendirmeleri YapıldıMüdürlüğümüzce 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanan 'Günden Kalan' projesi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibari ile devam etmektedir.Yeni eğitim-öğretim yılında yeni eserler hâlihazırda komisyonumuzca belirlenmiştir.Başlangıç ayımızda öğrencilerimiz, şiir ve düz  yazılarını SORUMLULUK' teması üzerine oluşturmuşlardır.

DÜZ YAZI / BİRİNCİ OLAN ESER / YARDIMSEVERLİK

 

Toplumsal sevgi ve saygının oluşması insanların tereddütsüz birbirine yardım etmelerine bağlıdır.

Zor durumda bulunan insanlara yardım etmek insan olmanın temel erdemlerinden biridir. Hiçbir insanın tek başına zor işleri başarabilmesi, gücünün üstündeki yüklerin altından kalkabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle herhangi bir insanın tek başına yapamadığı işlerde yardımcı olmak gerekir.

Aç kalmış bir insanın karnının doyurmak, yaşlı birinin yükünü taşımak, borç batağına düşmüş birine maddi anlamda yardımcı olmak, gideceği adresi bulamayan birini adrese götürmek, işi başından aşkın birine destek olmak güzel yardımseverlik örneklerindendir. Bu yardımseverlik duygusu çocuklara küçük yaşlarda verilmelidir. Bunda en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Bu güzel değere sahip olmakta en başta öğretmenler ve çevredeki diğer insanlar etkilidir.

İnsanlara yardım etme, yardım edeni bile fazlasıyla mutlu eden bir şeydir. Elbette ki en fazla mutlu olanlarda kendisine yardım edilen kişilerdir. Hepimize yardımseverlik duygularımızı geliştirip ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmamız insan olmanın bir gereğidir.

 

 Asuman Cemre ÖZKAN

 

Şehit Astsubay İbrahim Tıraş İlkokulu / Nurdağı


DÜZ YAZI / İKİNCİ OLAN ESER / YARDIMSEVERLİK 

 

            Bir sonbahar sabahıydı. Sıcak yerlere göç eden göçmen kuşlar, balkondan aşağıya bakan teyzeler ve mahalle mahalle dolaşan kedilerle çevriliydi her yer.

            Birden karşıma sapsarı tüyleri olan minnacık bir kedi çıktı. Gözlerini fal taşı gibi açmış bana bakıyordu. Acıktığı her halinden belliydi.

            Anneme dönüp:

-          Anne!  Anne! Burada kedi var. Hem de çok aç ona yemek verelim dedim.

Bu teklif üzerine annem bakkala gidip bir kap ile süt aldı. Kediye verdik. Kedi sütünü içerken onu izliyordum. İçmesi ne hoştu.

Küçük kedinin yanında çok zayıf bir kedi daha geldi. Küçük kedi onun yanında dev gibi sayılabilirdi. Ona da süt verdik. Ama ben bu yardımı onlar aç olduğu için değil kendi kalbimdeki yardımlaşma açlığını gidermek için yapıyordum. Yani kalbimden bir ses, git onlara yardım et diyordu.

Kediler artık alışmıştı. Hatta yanımdan ayrılmıyorlardı. Şimdi anladım ki; eğer bir kişiye yardım ettiysek oda bize yardım edebiliyormuş. Sıcacık yüreğiyle aç çocuklara, kedilere veya karşıdan karşıya geçen bir engelliye yardım etmeliyiz.

Hepimiz aynı koşullarda doğmuyor, aynı imkanlara sahip bir şekilde yaşamımızı devam ettiremiyoruz. Örneğin kışın aklıma hep evsiz insanlar gelir. Ayakkabısı olmayan çocuklar, sokakta üşüyen hayvanlar...

 

Keşke herkes birbirine yardım etse. Birbirimizin haklarını koruyarak, saygı göstererek de yardımcı olabilsek. Böylece daha renkli günlere merhaba diyebilirdik.

Hidayet İlayda ÖZDEMİR

Hayri Küpeli İlkokulu / Şehitkâmil


 

 

 

 

DÜZ YAZI / ÜÇÜNCÜ OLAN ESER / YARDIMSEVERLİK 

İnsanın ailesinden aldığı terbiye her zaman çok önemlidir.Bizim kişiliğimizin oluşmasında, yapılanmasında ,gelecekte nasıl bir birey olacağımızı belirlemede oldukça etkilidir.Ailemizden aldığımız terbiyeyi okulda tamamlamaya çalışırız.Anasınıfı öğretmenim her zaman şunu söylerdi:

          Ailenizi görmeme gerek yok sizlere bakmam yeterlidir.

      Ailemizden ve okuldan aldığımız terbiye ile bazı vasıflar kazanırız ve bu bize hayatta hep kazanç sağlar. Bu vasıflardan biri de yardımseverliktir.

              Benim memleketim Ankara ama babamın mesleği nedeni ile İslahiye 'ye taşındık.Babam askerdi. Bizim buradaki 3. yılımız. Babam burada bizimle fazla durmadı. Bu durumdan çoğu zaman şikayetçi oldum.Babam bir gün izindeydi, bize bir resim gösterdi. Bu resimde babam ve arkadaşları zor durumda olan insanlara yardım ediyorlardı. Bir kız çocuğunun ellerine vermiş olduğu çikolata o çocuğun gözlerinin içini parlatmış,onu çok mutlu etmişti.

 

             İnsanların, gücü ölçüsünde, birilerine yardım etmesi gerçekten güzel. Bunu O resimle çok daha iyi anlamıştım. O günden sonra ben de insanlara yardım etmeyi çok sever oldum.Ev sahibimiz ekmek almaya gidemez ben getiririm ekmeğini,komşumuzla karşılaşırız ben hemen poşetlerini taşırım, arkadaşım hastalanır onu eve kadar götürürüm. Bunun sağladığı mutluluk gerçekten güzelmiş.

İbrahim GÖKMEN

Atatürk İlkokulu / İSLAHİYE


ŞİİR / BİRİNCİ OLAN ESER / YARDIMSEVERLİK KELEBEĞİ

Her güzel kalpten,

Uçar bir yardımseverlik kelebeği.

Güzelleştirir konduğu her yeri.

Bitmez hiç enerjisi.

 

Çalarsan bir yaşlının kapısını,

Alırsın hayır duasını.

Hissedersen yardımseverliğin tadını,

Arttırırsın hep sevabını.

 

Paylaştığında sıcacık yemeğini,

Uçurursun yardımseverlik kelebeğini.

Yerine getirmiş olursun,

İnsan olmanın gereğini.

 

Soğuktan korursan hayvanı,

Verirsen bir kap mamasını,

Kazanırsın sadık arkadaşlığını.

Ortaya koyarsın farkını.

 

Herkes yaşasın bu güzellikleri.

Furkan ŞAHİN'in tek dileği,

Uçup dolaşsın her yeri,

 

Bu yardımseverlik kelebeği.


Furkan ŞAHİN

Hayri Küpeli İlkokulu / Şehitkâmil


ŞİİR / İKİNCİ OLAN ESER / HEP İYİLİK

Birine yardım edersen

Girersin gönlüne en derinden.

Karşılıksız olmalı yapılan iyilik

Gelmeli can-ı yürekten.

 

Babaannem hep söylerdi.

Sağ elin verdiğini

Sol el görmemeli.

Yapılan iyilik hiçbir yerde söylenmemeli.

 

Kötülük yapana, yapmalı iyilik

O zaman olur dünyada hep birlik.

Birlik içinde yaşanan dünyada

Olur o zaman hep güzellik


Rana ÇAKIR

Tahsin Yentur İlkokulu / Şahinbey


ŞİİR / ÜÇÜNCÜ OLAN ESER / YARDIMSEVERLİK

İnsan yardım edince,

Huzur bulur kendince.

Sen de mutlu olursun,

Sana dua edince.

 

Yaşlı mı gördün yol kenarında?

Geçir onu hemen, karşı tarafa.

Belli mi olur, onun duasıyla,

Yaradan bağışlar seni, affıyla.

 

Engelli mi gördün yol kenarında?

Ona yardım eyle, çekme kendini.

Yeter ki kaybetme merhametini,

Yaradan görüyor inan ki seni...

Ömür GÜL

 

Şehit Ferhan Gözen İlkokulu /Şahinbey

 

 

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.