GAZİANTEP İL MEM ARGE

" BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ" Proje Toplantısı Yapıldı!            Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'nün yürüteceği ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un da 2023 Vizyon Belgesinde vurgu yaptığı; okullar arasındaki imkan farklılıklarını azaltmaya yönelik projenin II. toplantısı, 11.12.2019 tarihinde Mehmet Adil Kasapseçkin İlkokulu'nda yapıldı.      " BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ" adlı proje toplantısına  Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Ali TİRYAKİOĞLU  başkanlığında Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinden belirlenen okulların müdürleri katıldı.

             İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet  Ali TİRYAKİOĞLU, okullar arası imkan farklılığının Avrupa'da %10'un altındayken Türkiye 'de bu oranın% 70'lere kadar dayanmış olduğunu dile getirerek buna bağlı olarak öğrenme farklılıklarının oranının da TIMMS  (Uluslar arası Fen Ve Matematik Eğilimleri Araştırması)'e göre % 37 olduğunu söyledi.

           Okullarımız arasında geniş ölçekli performans farklılıkları bulunduğunu dile getirdi.Aynı bölgede,ilde hatta aynı ilçenin içinde bile çok yüksek ve çok düşük ortalamaya sahip okullar ile karşılaşılabildiğini ifade etti..Bu açıdan okullar arası imkan farklılıklarını azaltacak her uygulamanın çok önemli olduğunu vurguladı.

     2023 Eğitim Vizyonu Belgesi' ndeki hedefler doğrultusunda okullar arasında etkinlik ve bilgi paylaşımı olmasını,çocuklar arasında farklı etkinlikler yapılması hedeflendiği belirtildi.

              Bu bağlamda imkanı, çevresi , veli ve öğrenci profili daha iyi olan okullara " Kardeş Okul Uygulamaları Genelgesi "  uyarınca  birer kardeş okul belirlendiğini, kendi parametrelerini oluşturup birlikte imkansızlıkları imkana dönüştürmeyi hedefledikleri belirtildi. "Kardeşlik " teması ile bir araya gelen okulların birbirleri ile yaptıkları protokoller imzalandı.

           " MUTLULUK KÜÇÜK ŞEYLERDE BİLE ORTAYA ÇIKAR. İŞTE O KÜÇÜK  MUTLULUK, BÜYÜK ŞEYLER DOĞURUR"  mottosu ile projenin hedefi vurgulanarak kardeş okullara pozitif ayrımcılık içeren uygulamalarla , geniş ölçekli farkı en aza indirebilme ümidi ile toplantı sonlandırıldı.

12-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-2019

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.