GAZİANTEP İL MEM ARGE

Gaziantep STEM Projeleri

Projenin Amacı

Gaziantep İl Milli eğitim Müdürlüğü ve İpekyolu kalkınma Ajansı ile ortak yürütülen projede öğretmenlere Disiplinlerarası Beceri Eğitimini temel alan STEM(Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik) Eğitimi ve Kodlama eğitimi verilmiştir. Böylelikle öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak amaçlanmıştır.

Projenin Faaliyetleri

STEM; bilim/fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematiğin (mathematics) bir araya getirilmesiyle okul öncesinden yükseköğrenime kadar disiplinler arası yaklaşımla bireylerin problemleri tespit etmesini, bu problemlere pratik ve isabetli çözümler üretmesini hedefleyen bir eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşım ile bireyin yaparak yaşayarak öğrenmesi, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme becerisi kazanması, problem çözebilmesi ve özgün fikirler üretebilmesi hedeflenmektedir. Müdürlüğümüzce bu kapsamda 21. yy. becerilerini öğrencilerimize kazandırmak amacıyla Dijital STEM Etkinlik Kitabı hazırlanmıştır. Bu kitap okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan 20 öğretmenin 6 aylık çalışması neticesinde ortaya çıkmış olup öğretmenlerimizce hazırlanan 52 özgün etkinlikten oluşmaktadır. Kazanım merkezli olarak problem senaryoları üzerine hazırlanan etkinliklerde okulda ders esnasında yapılabilecek etkinliklerin yanında süreç odaklı okul dışı etkinliklere de yer verilmiştir. Örnek olması açısından bazı uygulama örneklerine yer verilen kitaptaki etkinliklerin bazıları da uygulanmıştır.

17.09.2021 tarihi itibariyle Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından okullara dağıtılmak üzere STEM Etkinlik Kitabının 3000 adet basım işlemlerine başlanılmıştır. 15 gün içerisinde tarafımıza teslim edilecektir. Basılan kitaplar okullarda Tasarım Beceri Atölyeleri ve ilgili kademelerde uygulanması sağlanacaktır.

İncilipınar Mah. 3 Nolu Cadde Valilik Binası Kat3 Şehitkamil/GAZİANTEP - 90 342 230 80 02 Dahili 4449, 4413,4446

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.

<