GAZİANTEP İL MEM ARGE

TÜBİTAK Projeleri

YASEMİN TANIŞ    KEMAL ÖZDEMİR    ZEYNEP YILMAZ   
Projenin Amacı

Toplumla ile bilimi ortak paydada buluşturmak, bilim farkındalığı oluşturmak ve yeni eğitim teknolojilerine uyum sağlamak amacıyla falliyete geçirilmiştir.

Projenin Faaliyetleri

4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

İlimizde 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarlarına yapılan başvurular her geçen yıl artmaktadır. 2020-2021 yılı çağrı döneminde ilimizde 429 proje başvurusu yapılmış olup 223 okulumuzun projesi kabul edilmiştir. Toplam destek miktarı 1.492.000 tl’dir. Kabul edilen bilim fuarları 2022 yılının şubat ayından itibaren sergilenmeye başlanacaktır.

 

TÜBİTAK 4006 Başarı Belgesi Ödül Töreni

Yediden yetmişe toplumun her kesiminin katılabildiği TÜBİTAK Bilim Toplum Projelerinde başvuru ve kabul edilen proje sayımız her geçen gün artmaktadır. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  9.Dönem TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları yürütücülerine yönelik gerçekleştirilen ödül töreni sayın Valimiz DAVUT GÜL ve İl Milli Eğitim Müdürümüz YASİN TEPE ‘nin katılımıyla gerçekleşmiştir. Ödül törenine ilimizden 200 öğretmenimiz katılım sağlamıştır.

 

 

2204-A ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca bu yıl 52. Düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ilimizden 143 proje başvurusu yapılmıştır.

8 ilden gelen 180 projenin yarıştığı ve toplam 12 kategoride birincilik ödülünün verildiği TÜBİTAK 2204 LİSE ARAŞTIRMA PROJELERİ Adana Bölge Finalleri sonucunda ilimizden yarışma hakkı kazanan 40 projeden 6 alanda birincilik, 3 alanda ikincilik ve 3 alanda üçüncülük elde ederek toplam 12 dereceyi ilimize kazandırma başarısını sağlanmıştır.

 

2204-B ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca bu yıl 15.si düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda ilimizden 149 proje başvurusu yapılmıştır. Bölge finaline davet edilen 120 projeden 45’i ilimize ait olup bölgede yarışan 8 ilden en fazla proje daveti alan il GAZİANTEP olmuştur.

Adana Bölge Finali sonuçlarına göre verilen 37 proje ödülünden 11'ini Gaziantep'ten katılan okullar almaya hak kazandı. Finalde 4 birincilik, 4 ikincilik ve 3 üçüncülük elde eden Gaziantep, bölge 1.si oldu.

2204 A-B-C-D Araştırma Projeleri Bilgilendirme Eğitimi

TÜBİTAK-2204 Araştırma Projeleri kapsamında TÜBİTAK Bölge Koordinatörü  Prof.Dr.Yahya Ayaz ve Prof..Dr..Hüseyin Akıllı çevrim içi olarak öğretmenlerimizle bir araya gelerek bilgilendirme yapmıştır. Alanında uzman akademisyenlerimiz 200 öğretmenimize TÜBİTAK 2204-A ve TÜBİTAK 2204-B  araştırma  Projeleri ile ilgili örnek projeler , istatistikler ve sunumlarla destek olmuştur.

 

 

TÜBİTAK 2204 Araştırma Projeleri Çalıştayı

İlimizde proje kültürünü yaygınlaştırmak ve bölge sergisine nitelikli projeler sunmak amacıyla 193 öğretmenimize  2204 Araştırma projeleri hazırlama ve sunma çalıştayı gerçekleştirilmiştir. 12 farklı alanda oluşturulan masalarda alanında deneyimli öğretmenlerimiz bilgilerini  ve tecrübelerini paylaşarak   atölye çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

 

 

İncilipınar Mah. 3 Nolu Cadde Valilik Binası Kat3 Şehitkamil/GAZİANTEP - 90 342 230 80 02 Dahili 4449, 4413,4446

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.

<