GAZİANTEP İL MEM ARGE

Spor Şehri Gaziantep

İDRİS TURAN   
Projenin Amacı

Bütün çocuklarımıza spor yapma imkânı sağlamak, amatör kulüplere ve profesyonel kulüplere sporcu desteği yaratmaktır.

Projenin Faaliyetleri
  • Proje kapsamında bugüne kadar 756 okul spor kulübü kurulmuş olup, 170.630 lisanlı sporcu sayısına ulaşılmıştır
  • İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile görüşülerek kulüplerin yaşatılması ve faal durumda tutulması için gerekli planlamalar yapılmıştır.
  • Büyükşehir, Şahinbey ve  Şehitkamil belediyeleri ile görüşülerek 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yapılacak sportif faaliyetlerin yıllık planlaması hazırlanmıştır.
  • Çevre ilçelerin de ev sahipliği yapacağı il geneli okul spor kulüplerinin katılacağı spor organizasyonları planlanmış ve bu yönde çalışmalar başlatılmıştır.
  • Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarca 2019-2020-2021 yılları içerisinde okul spor kulüplerimize 7 .000.000 TL değerinde spor malzemesi ve nakdi destek sağlanmıştır.
  • Gaziantep Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında 13 havuz,  çeşitli ölçeklerde 42 spor salonu, 200 okul bahçesine küçük ölçekli voleybol ve basketbol sahası yapılmıştır.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilatı tarafından ilimiz okullarına 100 adet halı saha (30x15) yapımı için okullarımızdan başvuru toplanmış olup okul listeleri Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına teslim edilmiştir.
  • Yeni açılan ve spor malzemesi ihtiyacı olan 805 okulumuz  tespit edilmiş olup spor malzemesi ihtiyaçları YİKOB’a bildirilmiştir.
  • Gaziantep Valiliğimiz tarafından temin edilen 20.000 adet GFK forması  ve Gaziantep Akaryakıtçılar Derneği tarafından 1000 adet forma okul spor kulüplerimize dağıtılmak üzere teslim alınmıştır.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilatı tarafından 2021 yılında 222 okul spor kulübümüze 1 milyon 110 bin TL yine Spor Toto Teşkilatı tarafından 2021 yılı bütçesinden 2022 yılında dağıtılmak üzere 197 okul spor kulübümüze 985 bin TL nakdi yardım yapılmıştır.

OYUN AKADEMİSİ

Spor Şehri Gaziantep Projesi kapsamında kurulan Oyun Akademisi’nce, salgın döneminde derslerin daha verimli ve güvenli işlenebilmesi için 702 öğretmenimize salon , bahçe , sınıf içi ve çevrim içi oyunları eğitimi verildi.

Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı münasebetiyle "Oyun Akademisi" kapsamında, Müdürlüğümüz ve Şehitkamil Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 10 öğretmenimizin görevlendirildiği 210 öğrencinin katılımı ile  "Akıl ve Zeka Oyunları Şenliği" ismine yakışır şekilde coşkuyla yapıldı.

 

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR/OKUL SPOR KULÜPLERİ SPORTİF ETKİNLİKLER

29 Ekim Cumhuriyet Okul Spor Kulüpleri Spor Etkinlikleri

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ,Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Gençlik Spor Müdürlüğü ile 29 Ekim Geleneksel Cumhuriyet Kupası Basketbol, Futbol, Satranç, Okçuluk, Oryantiring müsabakaları 1200 öğrencinin Katılımı ile gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Geçit Töreni

22 okul 1500 öğrenci katılımı ile gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Sportif Etkinlikler

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ,Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Gençlik Spor Müdürlüğü ile 24 Kasım Öğretmenler Günü Sportif Etkinlikleri 12 branşta 2100 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirildi.

   

Ø25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100.Yılı Sportif Etkinlikler

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ,Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Gençlik Spor Müdürlüğü ile 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100.Yılı  Sportif Etkinlikleri 10 branşta 3800 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yüzme Bilmeyen Kalmasın

Milli Eğitim Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde 81 ilimizde Hükümetimizin Kalkınma planları çerçevesinde inşa edilen modern yüzme tesisleri ile mevcut diğer tesislerde yüzme bilmeyen kalmasın projesi aracılığı ile 1 milyon kişiye yüzme öğretilmesi hedeflenmektedir.

 Proje ile çocuklarımıza gelişim çağlarında fiziki ve metal anlamda büyük katkı sağlaması ve başarıya ulaşılması amaçlanmaktadır.   

Yüz yüce eğitimin başlaması ile beraber yüzme bilmeyen kalması projesi kaldığı yerden devam edecektir.

İlimiz genelinde 100 bin öğrencimize yüzme eğitimi verilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda okul idarelerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve öğrenci velilerimiz planlamalarımız doğrultusunda bilgilendirerek teşvik edilip ve rehberlik yapılmıştır.

31.12.2021 tarihi itibari ile İl geneli yüzme eğitimi alan güncel öğrenci sayısı 31.123 olmuştur.

Mustafa Cengiz 1.Gazi Oyunları

Gaziantep il Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyük Şehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle 15 branş 59 kategoride okul spor kulüpleri arası spor müsabakaları planlanmış ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 1.000.000 TL bütçe ayrılmıştı Müsabakaların 7-21 Mart 2022 tarihlerinde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır.

 

 

 

Gaziantep Mobil Sportif Yetenek Tarama

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile şehrin her noktasındaki öğrencilerin okullarında alanlarında uzman antrenör ve beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde sportif yetenek taraması yapılacaktır.

Projenin amacı; ilimizde bulunan çocuklarımızı sporla tanıştırmak ,kötü alışkanlıklardan korumak ,sporu tabana yaymak ,yetenekli sporcularımızı keşfederek üst düzey sporcular yetiştirmek

limizde ve Ülkemizde bulunan spor kulüplerimize sporcu desteği sağlayarak Ülkemizi ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edecek sporcular yetiştirmektir.

İncilipınar Mah. 3 Nolu Cadde Valilik Binası Kat3 Şehitkamil/GAZİANTEP - 90 342 230 80 02 Dahili 4449, 4413,4446

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.

<