GAZİANTEP İL MEM ARGE

"Edebiyatçılar Geçiyor" Projesinde İyilik Teması İşlendiEdebiyatçılar Geçiyor projemizde bu ay İYİLİK teması ile öğrencilerimizin yazmış oldukları güzel eserler

 

SONSUZLUĞUN SIRRI

İyilik, herhangi bir şey olmayı ya da bir şey uğruna ölmeyi gerektirmez. İyilik küçük veya büyük demeden, ne kadar olursa olsun fark etmeden bir şeyler yapmayı gerektirir. İyi işler yapabilmek için de iyi insanlar gerekir ve iyi insanların iyi işler yapabilmesi için de onların yüreklerine iyilik tohumlarını eken anne-babalara, bu tohumları sevgiyle, aşkla, şefkatle sulayıp filizlendiren; bu filizlerin ileride ormanlara dönüşmesine vesile olan öğretmenlere ihtiyaç vardır.

İyiliğin ne olduğu kadar nasıl yapıldığı da önemlidir. Hz. Ömer'in de dediği gibi 'İyiliğin şerefi çabuk yapılmasındandır.' Evet, gerçekten de öyledir. Çünkü iyilik bekletilmeye gelmez, kaçıverir hemen elimizden. Sonra arkasından hayıflanıp dururuz. Örneğin tekerlekli sandalyedeki bir dedeyi kaldırımdan aşağı indirebilecekken bunu yapmayıp yanından öylece geçiyorsak ve o adam da kaldırımdan inemeyip düştüyse işte burada kesinlikle biz suçluyuzdur. İşte tam da burada elimizden kaçıvermiş bir iyilik görürüz. İyilik yapma kabiliyetinde olup da yapmayan insan suç işlemiş sayılır. Yapmasını bilmiyorsak hiç olmazsa kötülük yapmayalım. Biz insanlar çok netameli zamanlar geçirdik. Bu binlerce yıllık süreçte çok şey değişmiş olabilir ve gelecekte de elbette ki değişecektir. Fakat değişmeden, zerre kadar zarara uğramadan gelecek nesillere aktarabileceğimiz en büyük şey insanlık değerlerimizdir. Ve bizim insanlık değerlerimizi oluşturan en büyük parça şüphesiz iyiliktir. İyilik için de iyilikçiliğin savunulması hepimize elzemdir. Çünkü iyilik ancak böyle var olabilir ve böyle sonsuza dek yaşatılabilir.

Evet, bir gün hepimiz toprakla hemdem olacağız. Bazılarımızın adını hatırlayan bile olmayacak. Bizi yaşatacak, sonsuz kılacak olan şey; dokunduğumuz hayatlar, iyiliklerimizin dokunduğu hanelerde yanan ışıklar olacaktır. Çünkü hepimizin ışımaya ve ışıtmaya ihtiyacı var. Haydi şimdi bunu okuyan sizler de durmayın ve bir iyilik yapın. Çünkü daha iyi olmaya çalışmayan iyi olarak da kalamaz. Bu yüzden fırlayın hemen yerinizden ve birilerinin elinden tutun! İşte dünyaya ancak bu şekilde iyilik egemen olur. Ve sonunda tabii ki dünya da iyilikle kurtulur.

AHMET CANER ALTAY

HASAN ALİ YÜCEL ANADOLU LİSESİ

 

İYİLİK ÜZERİNE DÜZENSİZ DÜŞÜNCELER

 I) İyilik yapan insan karşılık beklemeli midir?  İyilik, insanın ruhuna, düşüncelerine,  görüş açısına, konuşma tarzına,  davranışlarına,  müdahalede  bulunur.

II) İyilik deyince aklımıza direkt aç olan bir insanı doyurmak gelmemeli. İyilik çok derin anlamlar  içeren bir cümledir. İyilik insanın eğitimini kültürünü ahlakını ve en önemlisi insanların birbirine  olumlu düşünceler içinde bakmasını sağlar. İyilik sadece maddi acıdan yardım etmek değildir.

III) İyilik bazen sadece sevgi ister. Huzur evindeki nenelerimiz dedelerimiz bizden sadece sevgi bekliyorlar ama biz insanları çoğu zaman hatırlamıyoruz  bile. İyilik insanların hayvanlara  canlılara  sahip çıkmasını  öğretir. İyilik anne ve babaya verilen değerdir.  Anne ve baba kendi çocuğuna küçükken o değeri aşılamamışsa  o çocuk  iyiliğin  değerini  bilemez.

IV) İyilik her  insanın içinde vardır . Ama iyiliği farklı anlamlar ve amaçlar için kullanan insanlar da var. 

V) Hem iyilik  sadece para ile halledilebilseydi  bence  dünyada bu kadar  insan ve canlı  zarar görmezdi. bazen  insan  kendini çok yalnız  hisseder. Hatta hayattan   bıkmıştır. Sevgi insanın  kalbini nasıl huzurla  dolduruyorsa  iyilik de yalnızlar  için o denli olumlu düşünceler  barındırmaktadır.

VI) Haydi gelin biz de kendimizi sorgulayalım. İyilik bizim semtimize günde kaç kere uğruyor?

SEVAL ŞAHİN

MEHMET AKİF ERSOY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 

 

UYAN

Kalk! Hadi uyan

Yeni bir güne daha

Güneş yine doğuyor bak

Hadi yeni bir sabaha

Vazgeçme yarınından

Umut et her güne

Seni bekliyor bak

Bir iyilik yap hayata

Karanlık da olsa etrafın

Bir ışık yak o karanlığa

Hayat bir merdivendir aslında

Sen de iyilik yapacaksın

Her basamağında

Yağmur olacaksın kurumuş çiçeklere

Hayat olacaksın sararmış yapraklara

Su ol serpil yüreği buruklara

Ve çığlık ol dünyaya

Zulme susanlara...

SEVGİ AKASLAN

MİMAR SİNAN ANADOLU LİSESİ

 

UMUR BAHÇESİ

 

Ruhum iki gözlü odadan seyrediyor dünyayı

İzin verse dudakları basacak kahkahayı

Dünya değil sanki bir tımarhane

İnsan değil sanki paradan bir dâne.

Kiminin karnı aç, kiminin gözü

Kiminin şerefi senet, kiminin sözü

Kuytu bir köşede yetim ağlamakta bir sâbî

Başka bir yerde ana baba bela sanki

Bir millet muhtaç iken suya

Bir millet aç daha fazlasına

Oraklarla gezinmekte vahşi eller

Her gün ölü çiçeklerle kaplanıyor yerler

Umudun kökünde ilerliyor kezzap damlaları

Küfürler, hakaretler süslüyor sahaları

Beden namazda, dil niyazda

Fakat kalp fesatta ne fayda!

Kulak "yardım"a, dil "iyiye", yürek "vicdana" yabancı

Bu masalı yazar hangi yalancı?

Bu fani âlemde vicdanlar âmâydı

Acaba vicdanları kör eden hangi kazaydı?

Biri kör, biri sağır, birinin tutmaz eli

Bunlar sevgiden yoksun, besbelli...

Ruhumun dili olsa anlatacak kör rüyaları

Giderilmeyecek gibi değil insanlığın hasarı.

Yıkma! Gönülden gönüle köprüler kur

Gözler konuşsun yıkılsın bu tunçtan sur.

Her akşam bir tabak fazla yap aşını

Sonra kendine ayır en azını

Duanda birleşsin tüm insanlık

İzin ver açığa çıksın kalbindeki mühürlü sandık

Bir tebessümün de sebebi sen olsan ne çıkar?

Kırılan her ne ise sevgin onu da toplar

Her şey bitti diye vazgeçme!

Küçük bir kıvılcım da olsa görmezden gelme.

Şimdi kendine yap ilk iyiliği

Tekrardan yeşert umur bahçeni

Unutma ki bir sen zamanla bin bir çeşit sen olur

Bekle, daha gün doğmadı ne olacağı belli mi olur?!

NEJLA AKSOY

GAZİANTEP SABAHTTİN ZAİM SOSYAL BİLİMLER LİSESİ


BEN KİMİM

Bilinenlerin diyarında bilinmeyendir hayalim

Ona ihtiyaç yok demek, herkesin hayali

Kötülük olmasa şeytanın neydi görevi ?

Allah'ın emri çekeceğiz göğe hilali

 

Kanatlarımı açtım gökyüzüne

Hak kayıra güle yüzüme

Selam olsun bu zümre-i salihe

Kabahatsiz uçan kuşum ben

 

Hak himmet eyledi bu zavallıyı

Geçemez buradan vermeyen selamı

İyiliktir bu bilemeyenin yoktur evi,  barkı

İniltisiz uçan kuşum ben

 

Rab hikmet eylediğinde

Semaya yüzükoyun güldüğümde

Kafire 'Hak' kelam ettiğimde

Kimsesiz uçan kuşum ben

 

Ellerdir canı canan eden

'Hak kerimdir' dil söyleyen, feryat eden

Sen tövbe et, haktır dinleyen

İnsanın içinde uçan kuşum ben

 

Kelebeği aratmam kimseye

Huzur dağıtırım gittiğim yerde

Kelamlarım herkese ab-ı revan gelse

Gönülden gönle uçan kuşum ben

TAYYİP KURT

GAZİANTEP SABAHTTİN ZAİM SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

 

İYİLİK İNSANLIK SANATIDIR

"İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun işte onlar kurtuluşa erenlerdir." Eden bulur dünyası bu dünya. Fidan ek ki gölgesi senin korunağın olsun, çalış ki ömrünce rahatın daim olsun, iyilik et ki karşılığın hep iyilik olsun. İyi bir insan olmak zor değildir, iyilik yapmak hiç değil, yeter ki insan, insan gibi yaşayabilsin. Sadece bugün için değil ömrü için mutluluğu hatta ebedi evi için huzuru isteyebilsin. Düşen bir yaprakta görmeli insan iyiliği. İnsanın içi yansa da yüzüne düşen bir damla yağmurda hissetmeli iyiliğin ferahlığını.

 

Bazen acıda şükretmeli, bazen varlıkta bile aramalı iyiliği. İyilik ölçülemez, derecelendirilemez. Yere düşen sultan bile olsa bir "yardım eline" hayır diyemez. Muhtaçtır insanoğlu sevgiye, iyiliğe. Aynı zamanda cimridir insanoğlu. Bazen bir tebessüm bile zor gelir içinden. Kötülük insanoğlunun iyiliği unutmasından doğmuştur. Ne yazık kötü insanların hep bir yanı eksik olmuştur. "İman edip de iyi şeyler yapanlar bilmelidirler ki, biz güzel iş yapanların ecrini asla zayii etmeyiz." Bizler hayatın vagonlarından birine oturmuş bulutları izlemekteyiz. Ne zaman ineceğimiz, nereye gideceğimiz meçhul. Sadece bulutlara bakıp nerede olduğumuzu tahmin edebiliriz. Gerçi yüreğinde kötülük olan insanın gökyüzündeki yeri kayıpken, yeryüzündeki yerinin pek de bir önemi yok.

 

İyilik bir uçurtmaya benzer. Ne kadar çok uzarsa o kadar yükseğe çıkar. Ama eğer biri iyiliği elinden bırakırsa boşluğa düşer. Boş gelir her şey. Sebep arar durur sürekli. Ama bulamaz. Gerçi hangi çocuk kaybolan uçurtmasını bulabilmiş ki? Kötülük kibrit gibidir ne yana dönsen batar; fakat iyilik alev gibi önce içini ısıtır sonra mutlu eder seni.

 TUĞBA ULAŞLI

NİZİP SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.