GAZİANTEP İL MEM ARGE

"Günden Kalan" Projesi Kasım Ayı Değerlendirmeleri YapıldıMüdürlüğümüzce 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanan 'Günden Kalan' projesi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibari ile devam etmektedir.Yeni eğitim-öğretim yılında yeni eserler hâlihazırda komisyonumuzca belirlenmiştir.Başlangıç ayımızda öğrencilerimiz, şiir ve düz  yazılarını SORUMLULUK' teması üzerine oluşturmuşlardır.


TOPLANTIMIZDAN KARELER

01-12-201901-12-201901-12-201901-12-201901-12-2019

DÜZ YAZI / BİRİNCİ OLAN ESER / ÜLKEMİ SEVİYORUM GÖREVİMİ YAPIYORUM 

Sorumluluk demek, görevleri hakkınca yerine getirmek demektir. Büyüklerin ve küçüklerin birbirinden farklı sorumlulukları vardır. Örneğin: babamızın işe gitmesi, evini geçindirmesi, evladına bakması; annemizin yemek yapması, ütü yapması; biz çocukların ise ödev yapması, ders çalışması, odayı toplaması?

Bir toplumun kalkınması sorumluluklarımızı yerine getirmekten geçer. Bir toplumda eğer herkes sorumluluk sahibiyse toplum kalkınır ve en refah düzeye ulaşır. Sorumluluk her bireyde olması gereken özelliklerden biridir.

Toplumda içinde bulunduğumuz rollere göre sorumluluklarımız da değişir.  Okulda öğrenci rolündeyken ders dinlemek, derse zamanında girip çıkmak gibi sorumlulukları yerine getiririz. Eve geldiğimizde evlat rolüne bürünür ve bu role göre annemize ev işlerinde yardım etmek gibi sorumlulukları yerine getiririz. Herkes içinde bulunduğu rolün sorumluluklarını yerine getirdiğinde hem yaptığımız işlerde başarılı olur, hem de ülkemizin büyümesi ve gelişmesine katkı sağlamış oluruz. Ancak kişiler rollerinin sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde hem ailede hem de sosyal çevresinde birtakım aksaklıklar yaşar. Bu durumda da bizler zararlı çıkarız.

Sorumlulukları bir zincir gibi düşünürsek zincirin halkalarından birinin kopması zincirin  bütünlüğünü  bozmuş olur. Bu yüzden büyük, küçük, yaşlı, genç, kadın, erkek her birey hem kendi mutluluğu hem toplumun mutluluğu, hem de ülkenin refah ve kalkınması için görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir.

Ceyda KARA

Şahinbey-Tahsin Yentur İlkokulu / 4-B Sınıfı


DÜZ YAZI / İKİNCİ OLAN ESER / SORUMLULUK BİLİNCİ

       Sorumluluk insanların mutlu olması için yerine getirmesi gereken görevlerdir. Biz             insanlar sorumluluklarımızı yerine getirirsek bu hayatta  güçlü ve mutlu oluruz.       Sorumluluklarımı her zaman yerine getiririm. Eğer bir insan sorumluluklarını  yerine getirirse daha bilinçli ve duyarlı olur. Toplum içinde daha kaliteli bir yere sahip olur.

 

     Sorumluluklarımızdan biraz bahsedecek olursak  evde, okulda, doğada, aile içinde ve       birçok yerde sorumluluklarımız vardır. Evde misafirlikte yapmam ve yapmamam gerekenleri biliyorum. Yeni bir sorumluluğum daha var; bir ay sonra abla oluyorum. Ablalığımın getireceği sorumluluklarımın da farkındayım. Hem kişisel sorumluluklarım var hem de aileme karşı sorumluluklarım var. Bu süreçte annemin yanında ve destekçisi olacağım kardeşime örnek bir abla olmanın sorumluluklarını da yerine getireceğim. Okulda da bir takım sorumluluklarımız vardır. Öncelikle okul kurallarına uymalıyız, öğretmenimizin vermiş olduğu görevleri yerine getirmeliyiz. Okula zamanında gelmeliyiz arkadaşlarımızla iyi geçinmeli ve nezaket kurallarına uymalıyız eğer bu sorumlulukların farkında olursak başarı elde ederiz. Hijyen ve temizlik alanında da sorumluluklarım var. Mesela  günde iki defa dişlerimi fırçalarım, tırnaklarımı kontrol ederim, sık sık banyo yapmaya ve kıyafetlerinin temiz olmasına özen gösteririm ve en iyi sorumluluk anneme ve babama hayırlı bir evlat topluma ise iyi bir insan olmaktır. Tabi ki doğaya karşıda sorumlulukları unutmamalıyız. Çevremizdeki bitkileri, hayvanları korumak bizim sorumluluğumuzdur. Çünkü bu doğa bizlere emanettir.

 

      Biz öğrenciler ve insanlar sorumluluk almayı bilmezsek mutlu ve başarılı olamayız. Bu yüzden bize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Sorumluluk sahibi olmayan insanları uyarmalıyız.

 

YAĞMUR BERRU BOSTAN

ŞAHİNBEY-ŞENEL SABRİ TURAN İLKOKULU / 3-D SINFIDÜZ YAZI / ÜÇÜNCÜ OLAN ESER / SORUMLULUĞUNU İYİ BİLEN YAĞIZ ASKER

 

            Eski zamanın birinde Yağız adında bir asker varmış. Onun sorumluluğu vatanını, milletini ve bayrağını korumakmış. Günün birinde bir çaresiz hastalığa yakalanmış. Hastalığı çok ilerlemiş ve bacağının birini kaybetmiş.

Vatanını çok seven Yağız bunun acısı ile "vatanıma olan sorumluluğumu nasıl yerine getireceğim ?" diye düşünüp duruyormuş. Annesi ile babası oğullarının böyle üzülmesine dayanamıyorlarmış. Allah'a her zaman dua ediyorlarmış. Sonra bir gün Yağız asker bir rüya görmüş. Rüyasında bir büyük komutan gelip bacağını yerine takıp onu iyileştiriyormuş. Yağız asker uyandığında bunu gerçek sanmış. Bacağına bakmış hemen ama bacağı aynıymış. Derken kapı çalınmış. Hastaneden güzel haber gelmiş. Yağız askere bacak takacaklarmış. Yağız askerin rüyası gerçek olmuş. Vatanına olan aşkıyla yanıp tutuşan Yağız asker artık yürüyebilecekmiş.

Gel zaman git zaman ağız asker düzelmiş. Vatanına olan sorumluluğu; bayrağını korumak, yurduna düşmanları sokmamakmış. Tekrar görevinin başına dönen Yağız asker o kadar mutluymuş ki anne ve babası onun mutluluğuyla mutlu oluyorlarmış.

                                                                                               Yağmur  Tuana ÇAKAR

Şahinbey-Mahmut Güleç İlkokulu / 2-P Sınıfı

 

ŞİİR / BİRİNCİ OLAN ESER / ÜLKEM İÇİN

Yaşadığın ülken için,

Çok çalış hiç vazgeçme,

Sorumlulukların çok büyük,

Güzel bir gelecek için.

 

Mücadeleden asla vazgeçme,

Sonuna kadar tüm kalbinle,

Kimse duramaz karşında,

Yeter ki çabala tüm azminle.

 

Sen Türk oğlusun Türk,

Gurur duy kendinle,

Sonuna kadar git ki,

Tüm dünya örnek görsün.

 

Gönül Naz TAKUR

 

Şehitkamil-ALİ TUTKUN İLKOKULU / 3-E Sınıfı


ŞİİR / İKİNCİ OLAN ESER /SORUMLULUK

 

Dünyamdır benim evim,

Onu korumak en büyük görevim.

Sadece hakkım yok benim,

Sorumluluğum da var, bilirim.

 

İnsan doğar, büyür, yaşar.

Ama sorumlulukları da var.

Çevre en kıymetlimiz,

Ona sahip çıkacak biziz.

 

Sen evrene iyilik yap ki,

Evren sana karşılık versin.

Boş verip geçmesin,

Onu koruyan sensin.

 

Sen yaşat ki yaşasın,

Koru ki korunsun.

Her şey karşılıklı,

Tüm insanlar görevini yapmalı.

 

Cem ŞEKER

Araban / Araban Cumhuriyet İlkokulu / 4-A Sınıfı


ŞİİR / ÜCÜNCÜ OLAN ESER / BİLİNCE SORUMLULUĞUMU

 

Bilince sorumluluğumu,

Her işim düzene girer.

Işığı açık unutmam,

Suyu boşa akıtmam.

 

Bilince sorumluluğumu,

Ödevlerimi yaparım.

Zamandan tasarruf eder,

Oynamaya doyarım.

 

Bilince sorumluluğumu,

Olurum çok mutlu.

Herkes bilirse sorumluluğunu,

Oluruz yarınlardan umutlu?

 

ECRİN SELÇUK

ŞEHİTKAMİL- OSMANGAZİ İLKOKULU/3-F SINIFI

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.