GAZİANTEP İL MEM ARGE

STEM Etkinlik Kitabı Yayında!

STEM Etkinlik Kitabı Yayında!

 

Hayatın her alanında değişimin ve yenilenmenin kaçınılmaz olduğu dünyamızda, gençlerin bu değişimlere kolaylıkla ayak uydurabilmesi ve günlük hayatta karşılaştıkları problemlere yaratıcı çözümler üretebilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu durum, insanlığın gelişmeler karşısında eğitimle ilgili yeni yöntem ve teknikler geliştirmesini, okullarda yapılacak uygulamaların çağımıza uygun, yenilikçi yaklaşımlar olmasını gerekli kılmaktadır. Fen, matematik, mühendislik, teknoloji ve 21. yüzyıl becerileri kullanılarak öğrencilerin yeni ürünler ortaya çıkarmasını sağlayacak STEM gibi yaklaşımlar, dijital dünyanın yeniliklerine uyum sağlama sürecini hızlandırmaktadır.

Bu yaklaşım ile bireyin yaparak yaşayarak öğrenmesi, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme becerisi kazanması, problem çözebilmesi ve özgün fikirler üretebilmesi hedeflenmektedir. Müdürlüğümüzce bu kapsamda 21. yy. becerilerini öğrencilerimize kazandırmak amacıyla Dijital STEM Etkinlik Kitabı hazırlanmıştır. Bu kitap okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan 20 öğretmenin 6 aylık çalışması neticesinde ortaya çıkmış olup öğretmenlerimizce hazırlanan 52 özgün etkinlikten oluşmaktadır. Kazanım merkezli olarak problem senaryoları üzerine hazırlanan etkinliklerde okulda ders esnasında yapılabilecek etkinliklerin yanında süreç odaklı okul dışı etkinliklere de yer verilmiştir. Örnek olması açısından bazı uygulama örneklerine yer verilen kitaptaki etkinliklerin bazıları da uygulanmıştır.

Bu çalışmada bireye karşılaştığı günlük hayatındaki olayları ve olguları kavramada neden - sonuç ilişkisini kendi başına kuracağı bir model sunulmaktadır. Bireyin problemleri sadece disiplinler arası yaklaşımla çözmeye çalışması değil aynı zamanda problemin nedenlerini de çözdüğü bir yaklaşımla buluşturmak hedeflenmiştir

 

STEM PDF dosyasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.